D.U.K.
AB „Kelių priežiūra“ – bendrovė, kurios pagrindinė veikla – valstybinių kelių priežiūra pagal sutartį su pagrindiniu užsakovu – AB „Via Lietuva“. Bendrovė prižiūri ir tvarko per 21 500 km valstybinės reikšmės kelių (magistralinių, krašto ir rajoninių), valdo daugiau kaip 2 400 specializuoto transporto ir technikos priemonių.
Valstybinės reikšmės keliai įprastai žymimi raidėmis ir skaičiais, pvz., A1, A12, A14 (magistraliniai keliai) arba tik skaičiais, pvz. 107, 172 ir pan. (krašto keliai). Keturiais skaitmenimis žymimi rajoniniai keliai.
Vietinės reikšmės viešieji keliai ir gatvės nuosavybės teise priklauso savivaldybėms, kurioms priklauso vykdyti vietinės reikšmės kelių (gatvių) projektavimo, tiesimo, statybos, rekonstravimo, taisymo (remonto) ir priežiūros užsakovo funkcijas. Valstybinės reikšmės kelių savininkas yra AB „Via Lietuva“, o už jų priežiūrą atsakinga AB „Kelių priežiūra“.
„Kelių priežiūra“ vykdo darbus vadovaudamasi kelių priežiūros vadovu „Automobilių kelių nuolatinės priežiūros normatyvai KPV PN 23“, jie prieinami viešai čia.
Jei tai vietinės reikšmės kelias, galima kreiptis į vietos savivaldybę. Dėl valstybinės reikšmės kelių priežiūros prašoma kreiptis į AB „Kelių priežiūra“, kuri atsakinga už periodinę ir nuolatinę valstybinės reikšmės kelių priežiūrą.
Gyventojai ir vairuotojai apie pavojingas išdaužas, pažaidas ar kitas kliūtis, keliančias pavojų eismo saugumui, kviečiami informuoti trumpuoju telefono numeriu 1871. Skambučio kaina – 0,12 Eur/min. Telia ir Tele2 tinkluose, 0,15 Eur/min. Bitės tinkle.
Dar vienas būdas – skambinti numeriu +370 5 232 9600. Šiuo atveju skambučių kainos priklauso nuo pasirinkto operatoriaus plano.
Gyventojų patogumui bendrovė „Kelių priežiūra“ taip pat suteikia galimybę nemokamai užpildyti pranešimo formą internetinėje svetainėje keliuprieziura.lt. Šis būdas yra ypač patogus tiems, kurie nori išsamiai ir operatyviai perduoti informaciją apie valstybinės reikšmės kelių dangos pažeidimus ar kitas kliūtis.
Be to, bendrovė naudoja integraciją su populiaria navigacine programėle „Waze“. Šiuo atveju vairuotojų pažymimos kliūtys keliuose patenka ir į kelininkų darbų organizavimo sistemą, kur yra peržiūrimos, įvertinamos ir, esant poreikiui – nedelsiant šalinamos.
Už vietinės reikšmės kelių ar gatvių priežiūrą yra atsakingos vietos savivaldybės. Kai kuriais atvejais miestuose ar miesteliuose tęsiasi atitinkami valstybinės reikšmės keliai, tokiu atveju už jų priežiūrą yra atsakinga AB „Kelių priežiūra“.
Kad būtų pašalintos pažaidos (duobės, skersinės bangos), esančios kelių su žvyro danga važiuojamojoje dalyje, pastarieji turi būti periodiškai greideriuojami. Svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad tinkamai greideriuoti žvyrkelių nėra galimybės esant tiek per daug sausai, tiek per daug drėgnai ar įšalusiai jų dangai. AB „Kelių priežiūra“ atlieka žvyrkelių dangos tvarkymo darbus prieš tai įvertinusi kelio dangos būklę.
Bendros patrulinės apžiūros žvyrkeliuose vykdomos ne rečiau kaip kas 21 dieną. Gavus kritinę informaciją, pavyzdžiui, dėl itin didelių pažaidų žvyro dangoje, „Kelių priežiūros“ specialistai vyksta patikrinti ir, jeigu pažaidos viršija reikalavimų ribines reikšmes, nedelsiant organizuoja žvyro dangos profiliavimo darbus, taiko kitus galimus sprendimus.
Valstybinės reikšmės kelių priežiūros žiemą darbai skirstomi į skirtingus 5 priežiūros lygius pagal eismo intensyvumą ir kelių svarbą. Pirmiausia yra valomi ar barstomi didžiausio eismo intensyvumo keliai, jungiantys didžiausius miestus ar gyvenvietes, toliau prioritetine tvarka prižiūrimi mažėjančio intensyvumo keliai. Patikrinti, kuriam priežiūros lygiui priklauso kelias galima kelių priežiūros lygių žemėlapyje.
Be to, AB „Kelių priežiūra“ sukūrė interaktyvų kelių priežiūros žiemą žemėlapį, kuris viešai kiekvienam pasiekiamas čia. Jis padeda informuoti eismo dalyvius apie planuojamus ir atliktus valstybinės reikšmės kelių sniego valymo bei ledą tirpdančių medžiagų bėrimo darbus, taip pat suteikia informaciją apie kelių priežiūros technikos lokaciją priežiūros maršrutuose realiu laiku.
Taip pat rasti informaciją apie eismo sąlygas galima internetinėje svetainėje eismoinfo.lt.
Dėl valstybinės reikšmės kelių remonto ar rekonstravimo sprendimus priima kelių savininkas – AB „Via Lietuva“. Ši bendrovė būsimus rekonstravimo darbus planuoja atsižvelgdama į atliktus tyrimus, kelių dangos ir kelių statinių būklę (svarbus yra kelio dangos būklės indeksas, kuris sudarytas iš daugelio kokybinių parametrų (kelio nelygumo, vėžių, pažaidų ir t.t.), aplinkosauginių priemonių ir saugaus eismo priemonių poreikį (kelio danga, dviračių takai, sankryžos, atitvarai ir kt.). Taip pat atsižvelgiama ir į Kelių priežiūros ir plėtros programos finansavimo galimybes.
Valstybinės reikšmės kelių planuojamų tvarkyti ruožų sąrašą galima rasti AB „Via Lietuva“ interneto svetainėje.
Esant aukštai oro temperatūrai bitumas suskystėja ir veikiant transporto apkrovoms yra išspaudžiamas į viršų. Šios kelio dangos priežiūrai yra taikoma prevencinė priemonė – periodinis barstymas atsijomis.
Jeigu kelio danga deformuojasi ir kelia pavojų eismo dalyviams, prašoma informuoti AB „Kelių priežiūra“.
- Apie įvykį informuokite:
- AB „Kelių priežiūra“ – dėl įvykių valstybinės reikšmės keliuose (magistraliniuose, krašto ir rajoniniuose).
- Savivaldybę – dėl įvykių tam tikros savivaldybės teritorijoje esančiuose vietinės reikšmės keliuose (gyvenamųjų vietovių gatvėse ir pan.).
- Nufotografuokite įvykio vietą, kad būtų aiškiai ir gerai matoma:
- įvykio vieta (kelio, kuriame įvyko įvykis, atkarpa);
- duobė, į kurią įvažiavo transporto priemonė;
- transporto priemonė ir jos apgadinimo žymės.
- Dėl žalos atlyginimo kreipkitės į AB „Kelių priežiūra“ arba transporto priemonę savanoriškuoju transporto priemonės draudimu (kasko) apdraudusią draudimo įmonę.
Primenama, kad, įvažiavus į kelio duobę, įprastinė transporto priemonių valdytojų civilinės atsakomybės privalomojo draudimo sutartis negalioja, todėl tokiu draudimu apdraudusios įmonės apie įvykį informuoti nereikia.
Kada reikia pranešti policijai?
- Kai eismo įvykyje žuvo ar buvo sužeistas žmogus.
- Kai su eismo įvykiu susiję eismo dalyviai nesutaria dėl jo aplinkybių.
- Kai dėl eismo įvykio padaryta tik turtinė žala, o nukentėjusio asmens eismo įvykio vietoje nėra ir nukentėjusiajam neįmanoma pranešti apie eismo įvykį.
Kelyje pastebėję kliūtį ir pavojų privalote juos pašalinti, o jei to padaryti negalite, kliūtį arba pavojingą vietą pažymėkite ir praneškite AB „Kelių priežiūra“.
Taip, apie pažeistus ar netinkamai stovinčius kelio ženklus prašoma informuoti „Kelių priežiūrą“. Tai galima padaryti skambinant trumpuoju numeriu 1871 arba +370 5 232 9600, pažymint kliūtis programėlėje „Waze“ arba nemokamai užpildant pranešimo formą www.keliuprieziura.lt
„Kelių priežiūra“ vykdo valstybinės reikšmės kelių priežiūrą, taip pat užtikrina eismo saugumo priemonių – kelio atitvarų, barjerų, kelio ženklų – įrengimą ir priežiūrą pagal nustatytus reikalavimus.
Taip, tai padaryti galima „Kelių priežiūros“ slidžius kelius prognozuojančiame žemėlapyje.